Title Image

Blog

Strona Główna  /  Aktualności   /  Osteopata – kim jest i czym się zajmuje?

Osteopata – kim jest i czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z bólami kręgosłupa, przeciążeniem stawów czy wadami postawy. Często jednak konwencjonalne metody, które proponują nam ortopedzi oraz inni lekarze nie przynoszą ulgi. Co powinno się zrobić w takiej sytuacji? Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, jeżeli należymy do mieszkańców Częstochowy i okolic? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Czym zajmuje się osteopatia?

Osteopatia jest połączeniem fizjoterapii oraz medycyny i w dużym uproszczeniu polega na tzw. “leczeniu rękami”. Nie mieści się ona w kanonie tradycyjnego leczenia, co nie oznacza jednak, że nie jest to metoda skuteczna. Wprost przeciwnie, osteopatia jest w stanie zadziałać tam, gdzie nie sięgają nauki zachodnie. Posiada ona również swoją filozofię, która głosi, że dusza i ciało to nierozerwalne elementy, które muszą pracować w harmonii, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmów. Osteopatia zakłada zdolność ludzkich organizmów do samoleczenia i autoregeneracji, terapia manualna tego typu ma zaś na celu pobudzenie tych zdolności.

Kim jest osteopata?

Udając się do osteopaty możemy mieć pewność, że jest on lekarzem lub skończył studia z fizjoterapii oraz posiada dodatkowe kursy z metod leczenia manualnego. Diagnoza będzie zaś z pewnością opierała się ona na sprawdzonych metodach diagnostycznych, takich jak: rezonans magnetyczny czy RTG, a sama terapia manualna wykorzystuje szeroką wiedzę na temat anatomii, biomechaniki układu kostnego oraz fizjologii. Szukanie pomocy u osteopatów jest więc jak najbardziej bezpieczne i nie ma nic wspólnego z pseudonaukami.

Osteopata Częstochowa

W Częstochowie znajdziemy wiele gabinetów oraz specjalistów zajmujących się tą dziedziną medycyny. Jeżeli doświadczamy silnych bólów powiązanych z kręgosłupa, układem kostnym czy narządami wewnętrznymi jest to więc z pewnością opcja, której powinniśmy spróbować. Co więcej, terapia manualna może być również pomocna w leczeniu: zaburzeń nastrojów, takich jak depresja, wszelkich nerwobóli oraz innych problemów neurologicznych, kłopotów ze wzrokiem i słuchem, bezsenności, a także obniżonej odporności i ogólnego złego samopoczucia. Fizjoterapeuta Częstochowa być może dzięki innemu podejściu odkryje przyczyny naszego dyskomfortu i zniweluje go przy pomocy masażu i uciskania odpowiednich punktów na ciele.

Korzyści z udania się do osteopaty

Nie możemy mieć pewności czy metody stosowane przez osteopatów okażą się skuteczne i w naszym przypadku, lecz o taką pewność trudno w każdym przypadku. Możemy jednak być pewni, że terapia, którą zaproponuje nam osteopata będzie w 100% naturalna, oparta na dotyku, nie zaś na środkach farmakologicznych i bez wątpienia nie będzie ona dla nas szkodliwa. Zdecydowanie warto udać się do specjalisty z zakresu medycyny manualnej, gdyż może on odkryć prawdziwe przyczyny naszych schorzeń oraz nauczyć nas radzenia sobie z nimi. Istnieje bowiem wiele osób, które dzięki wizytom u osteopaty uniknęły skomplikowanych operacji kręgosłupa.

jakub nowakowski
Jakub Nowakowski

Osteopata

weronika nowakowska
Weronika Nowakowska

Terapeuta Pediatryczny

Joanna Lubiewska
Joanna Lubiewska

Fizjoterapeuta

Angelika Drzazga
Angelika Drzazga

Fizjoterapeuta Uroginekologiczny